Stručná hudobná biografia

Speváčka a skladateľka spievajúca v slovenčine, angličtine a francúzštine

Janais je slovenská skladateľka a interpretka spievajúca v slovenčine, angličtine a francúzštine. Jej charakteristický indie pop s prvkami folku a šansónu si získava poslucháčov všetkých vekových kategórií.

Do širšieho povedomia sa dostala najmä vďaka Eurovision Song Contest 2009, kde sa aj s kapelou prebojovala do národného finálového kola s piesňou Taram ta rej. V tom istom roku vydala svoj debutový album s názvom Svetaboj s 13 autorskými piesňami.

V marci 2013 vydala Janais svoj druhý album s názvom Eufória. 11 nových piesní spájajú moderné a pestré aranžmány s evidentným posunom za hranice debutu smerom k šansónu, elektronike a džezovým prvkom. Okrem duetu s Martinom Husovským z Komajoty či spolupráce so známym textárom Vladom Krauszom album obohacujú aj anglické skladby a francúzske šansóny, ktoré speváčka sama zložila a otextovala.

V roku 2015 Janais nahrala svoj tretí štúdiový album, ktorý je venovaný Vianociam. Album Vianočná Janais pozostáva z najznámejších slovenských kolied v originálnych úpravách, ale tiež z francúzskych a anglických vianočných piesní. Súčasťou albumu je aj duet Biela pieseň so Zuzanou Smatanovou a nestarnúca Let it snow, ktorú Janais pretextovala do slovenčiny pod názvom Nech sneží. Album bol ocenený zlatou platňou.

V súčasnosti pripravuje Janais so svojou kapelou štvrtý album, ktorého súčasťou budú fanúšikom známe piesne Heart, Money, duet s Petrom Bažíkom – Blízko a single Nad hladinou a Hlavolam.

Doménou Janais je francúzština.
Piesne svetoznámych šansoniérov ako sú Edith Piaf, Yves Montand, či
Nana Mouskouri spieva s jemnosťou i silou, no zároveň s nesmiernou ľahkosťou. Speváčka vyštudovala francúzsky jazyk na Univerzite Komenského v Bratislave a na Univerzite Michel de Montaigne v Bordeaux, FR. Práve vďaka tomu je jej podanie francúzskych šansónov verné a strhujúce.

So svojou kapelou prináša Janais kvalitnú hudobnú produkciu vhodnú na veľké pódiá, no aj do menších priestorov. Jej piesne spestrené zvukom melodiky a kontrabasu potešia každé publikum.