Stručná hudobná biografia

Speváčka a skladateľka spievajúca v slovenčine, angličtine a francúzštine

Janais je slovenská skladateľka a interpretka spievajúca v slovenčine, angličtine a francúzštine. Jej charakteristický indie pop s prvkami folku a šansónu si získava poslucháčov všetkých vekových kategórií.

Do širšieho povedomia sa dostala najmä vďaka Eurovision Song Contest 2009, kde sa aj s kapelou prebojovala do národného finálového kola s piesňou Taram ta rej. V tom istom roku vydala svoj debutový album s názvom Svetaboj s 13 autorskými piesňami.

V marci 2013 vydala Janais svoj druhý album s názvom Eufória. 11 nových piesní spájajú moderné a pestré aranžmány s evidentným posunom za hranice debutu smerom k šansónu, elektronike a džezovým prvkom. Okrem duetu s Martinom Husovským z Komajoty či spolupráce so známym textárom Vladom Krauszom album obohacujú aj anglické skladby a francúzske šansóny, ktoré speváčka sama zložila a otextovala.

Najnovším speváčkiným albumom je Vianočná Janais (2015). Album pozostáva z najznámejších slovenských kolied v originálnych úpravách, ale tiež z francúzskych a anglických vianočných piesní. Súčasťou albumu je aj duet Biela pieseň so Zuzanou Smatanovou a nestarnúca Let it snow, ktorú Janais pretextovala do slovenčiny pod názvom Nech sneží. Album bol ocenený zlatou platňou.

Doménou Janais je francúzština.
Piesne svetoznámych šansoniérov ako sú Edith Piaf, Yves Montand, či
Nana Mouskouri spieva s jemnosťou i silou, no zároveň s nesmiernou ľahkosťou. Speváčka vyštudovala francúzsky jazyk na Univerzite Komenského v Bratislave a na Univerzite Michel de Montaigne v Bordeaux, FR. Práve vďaka tomu je jej podanie francúzskych šansónov verné a strhujúce.

So svojou kapelou prináša Janais kvalitnú hudobnú produkciu vhodnú na veľké pódiá, no aj do menších priestorov. Jej piesne spestrené zvukom melodiky a kontrabasu potešia každé publikum.